Solstrålarna cup - En dag med fotboll för alla

2026-10-02 09:00

Den 8 augusti visade Solstrålarna varför laget betyder så mycket för så många genom att arrangera en fotbollscup för tjejer med IF/NPF.

På Älvsjö IP samlades tjejer, familjer, ledare och supportrar för lagen som skulle vara med och spela Solstrålarna Cup. En dag skapad för att ge fler tjejer med IF/NPF möjlighet att spela fotboll, känna gemenskap och uppleva den där speciella känslan av att vara en del av ett lag.

För att vara med på dagen reste över 20 spelare från Jomala IK hela vägen från Åland. Tillsammans med Solstrålarna och Älvsjö AIK:s damjuniorer skapade de en fotbollsfest fylld av matcher, skratt, nya vänskaper och massor av spelglädje.

Under dagen spelades flertalet matcher, men precis som Solstrålarna alltid försöker visa handlade dagen om mycket mer än resultaten på planen.

Det handlade om möten mellan människor. Om att ge tjejer möjligheten att utmana sig själva, utvecklas och känna tillhörighet. Om att skapa sammanhang där alla får vara med på sina villkor.

Runt planen samlades föräldrar, syskon, vänner och ledare som hejade fram varje spelare. Även representanter från förbund, organisationer och politiken fanns på plats för att se vad som händer när fotboll används för att bygga gemenskap och inkludering på riktigt.

För många tjejer med IF/NPF är möjligheterna att spela cuper och matcher fortfarande begränsade. Därför betyder dagar som denna extra mycket. Att få möta nya lag, välkomna gäster från andra städer och spela inför en engagerad publik är inte bara en fotbollsupplevelse – det är ett minne för livet.

Dagen avslutades med medaljutdelning för alla deltagare, fina gåvor från Ramirent, lunch från Livingroom Sundbyberg och lek i hoppborgen som vi tackar din bil för.

Vi vill förmedla att medaljer och matcher inte var det viktigaste, utan den känslan om att få vara en självklar del av fotbollen. känslan av att bli sedd, att höra till och att få vara precis som du är utan någon form av ifrågasättande.

Det är precis därför Solstrålarna finns. För att skapa fler möjligheter, fler möten och fler fotbollsminnen för tjejer som alltför ofta får för få av dem.

Den 8 augusti visade Solstrålarna Cup exakt vad som blir möjligt när hela fotbollsfamiljen samlas kring ett gemensamt mål:

☀️ Att fotboll verkligen ska vara för alla. ☀️

Tack till alla som kom och kollade på tjejerna och stöttat inför cupen. 

 

/Ledarna i Solstrålarna

Nyhetsarkiv

Botrygg
Svensk Fast
Handelsbanken
Colorama
Adidas
Stadium
JM
MAx
Hjälplagret
Webshop kepsar, flaskor, mössor m.m
BotryggSvensk Fast
HandelsbankenColoramaAdidasStadium
JMMAxHjälplagretWebshop kepsar, flaskor, mössor m.m

Klubbsortiment

Följ oss i Social Media

Instagram